KOORDINATORIŲ SUSITIKIMAS LENKIJOJE
Birželio mėn. 1
0-14 dienomis Siemianovicų mieste vyko baigiamasis projekto „Are we green enough“ko
ordinatorių susitikimas. Mūsų gimnaziją jame atstovavo mokytojos Liuda Vyšniauskienė ir Asta Tirunienė. Vizito dienotvarkė buvo išties įtempta, kadangi pagrindinis dėmesys buvo skiriamas projekto veiklos apibendrinimui. Koordinatorių susitikimai vyko kiekvieną dieną, tačiau nepaisant to mes radome laiko ir edukacinei veiklai. Trečiadienį po pietų lankėmės Katovicų Eurocentro Mokslo ir technologijų parke, įsikūrusiame 2007 metais, kurį vietiniai išdidžiai vadina mokslo ir verslo susitikimo vieta. Čia turėjome galimybę susipažinti su centro veikla, apsilankyti taip vadinamame pasyviame name ( šio 1200 kv. m. dydžio pastato šildymas per mėnesį kainuoja apie 250 eurų ), apžiūrėti mokymo klases bei įvairius įrenginius.
Ketvirtadienį licėjuje vyko baigiamasis renginys, kurio metu moksleiviai pristatė visus projekto metu vykusius mobilumus. Be to išgirdome radijo programą, kurios metu projekto dalyviai iš įvairių šalių dalijosi savo įspūdžiais bei pasiekimais.
Penktadienio popietė buvo skirta kelionei į Pščinos
pilį bei netolies
e esantį ekologinį muziejų, kuriame apgyvendinti stumbrai. Ir jei pastarieji didelio įspūdžio
nepadarė, tai pilis sužavėjo savo autentiškumu bei gilia istorija,
siekiančia XIII amžių.
Deja, visi
geri dalykai kada nors baigiasi. Šeštadienį išvykome namo tvirtai tikėdami, kad mūsų projekto metu užmegzti ryšiai nenutrūks.
EUROPOS DIENA SKUODE
Nuo 2002 metų gegužės 9 d. Lietuvoje švenčiama Europos diena. Šiemet jos metu turėjome puikią galimybę dar kartą skuodiškius supažindinti su gimnazijoje vykdomu projektu „Are we green enough“. Besižvalgant į kitus bei pasakojant apie save laikas netruko prabėgti. Po trumpo koncerto dar turėjome galimybę pasivaišinti gardžia kareiviška koše ir karšta arbata, nes oras tądien šventės dalyvių nelepino.
SUSITIKIMAS SKUODE
Septintasis Comenius projekto „Are we green enough“ dalyvių susitikimas vyko Skuode balandžio 29- gegužės 3 dienomis. Pirmieji antradienį popiet atvyko ispanai, netrukus prie jų prisijungė ir lenkai ,turkai, vengrai bei graikai, tik belgų reikėjo luktelėti kiek ilgiau. Pirmasis vakaras buvo skirtas įsikūrimui bei susipažinimai, tad netrukus ramiame mūsų mieste buvo girdėti ausiai neįprasta anglų kalba.
Rimtas darbas prasidėjo trečiadienio ryte. Svečius gimnazijoje sutikome tradicine „Kepurine“. Po to
sekė trumpa ekskursija po gimnaziją ir prasidėjo tai, kam ruošėmės ne vieną dieną – pats iškilmingiausias projekto renginys Jaunimo Kongresas. Jo metu buvo pristatyta kiekviena projekto šalis, kaip ją mato mūsų gimnazijos moksleiviai. Vėliau buvo parodyti baigiamieji projekto darbai apie įvairias atsinaujinančių energijų rūšis. Po trumpos pertraukos projekto koordinatoriai pasirašė rezoliuciją, apibendrinančią projekto dalyvių dvejų metų veiklą. Laikas prabėgo nepastebimai, o mūsų dar laukė atokvėpio valandėlė stebint gimnazijos sporto salėje vykusį tarpklasinį šokių konkursą, kuris svečiams paliko puikų įspūdį , o po jos darbas tęsėsi. Aplankėme Skuode veikiančią biokuro katilinę, vienintelę Klaipėdos apskrityje hidroakumuliacinę elektrinę bei Skuodo valymo įrenginius. Vakarop trumpam užsukom į Mosėdžio akmenų muziejų.
Ketvirtadienį svečiams nusprendėme parodyti Lietuvos pasididžiavimą -Kuršių neriją. Kelionę pradėjome iš Mingės žvejų kaimelio. Nidoje mus pasitiko gidė, kuri papasakojo apie Nidą, Kuršių neriją, žvejus bei gintarą. Svečius sužavėjo aukštos smėlio kopos ir unikali nerijos gamta. Pasistiprinę tradicine lietuviška žuviene, kuri puikiai sušildė kiek sužvarbusius svečius ir saviškius, bei kupini įspūdžių grįžome namo.
Penktadienio ryte lankėmės Platelių Šaltojo karo muziejuje, kuriame pateikiama vaizdinė bei grafinė medžiaga, pasakojanti apie kažkada buvusios visiškai slaptos sovietinės imperijos branduolinės ginkluotės organizavimo bei veikimo principus, demonstruojami kovinių raketų bei kitų Šaltojo karo ginkluotės rūšių pavyzdžiai bei maketai sudomino visus ekskursijos dalyvius. Vėliau vykome į šalia Klaipėdos veikiantį Dumpių sąvartyną bei Klaipėdos geoterminę jėgainę, kuri vasarą šiluma aprūpina pusę Klaipėdos, o žiemą jos pagamintos energijos užtenka dešimtadaliui miesto. Po įtemptos dienos keletą valandų praleidę lauktuvių ir suvenyrų paieškoje „Akropolyje“grįžome į Skuodą. O širdis jau graužė nerimas – ryt reiks atsisveikinti su draugais.
Šeštadienis prabėgo išlydint svečius…Pirmieji vėl buvo ispanai 🙂 Nuriedėjo ne viena ašara, jaudulys veikė ir mokytojus, ir moksleivius, bet tai suprantama – šis susitikimas buvo baigiamasis bendras projekto dalyvių susitikimas. Nuoširdžiai tikimės, kad pažintis su Lietuva ilgam išliks mūsų svečių atmintyje.
VIZITAS Į GRAIKIJĄ
Kovo mėn. 11-15 dienomis grupė gimnazijos mokytojų ir moksleivių lankėsi Karditsos mieste Graikijoje, kur vyko projekto „Are we green enough“ dalyvių susitikimas. Jame dalyvavo gimnazistai Asta Jautakytė į 3a klasės, Lymantė Piekytė ir Dovydas Šakalys į 3b klasės, gimnazijos direktorė Gražina Skarienė bei mokytojos Kristina Petrulevičiutė, Inga Rutienė ir Asta Tirunienė. Pirmoji diena buvo skirta kelionei ir susipažinimui su šeimininkais, pas kuriuos moksleiviai gyveno vizito metu. Trečiadienio rytą vykome į mokyklą, kurioje visi projekto dalyviai buvo gražiai pristatyti-parodytas šeimininkų sukurtas filmukas apie kiekvieną šalį bei pašoktas tautinis kiekvienos šalies šokis. Po iškilmingų kalbų prasidėjo rimtas darbas. Visos šalys turėjo pristatyti filmukus apie atsinaujinančius energijos šaltinius. Po trumpos pertraukos visi turėjo galimybę pasimokyti dirbti su šiuolaikinėmis filmų kūrimo ir redagavimo programomis. Šiuo užsiėmimus vedė patys moksleiviai.Vakarop dar spėjome apsilankyti Karditsos Dailės galerijoje, kur apžiūrėjome graikų dailininkų darbų parodą.
Ketvirtadienio rytą vykome į hidroelektrinę esančią aukštai kalnuose bei lankėmės Meteora kalnuose, kur nuo XVI a. veikia vienuolynas. Buvome sužavėti nuostabių gamtos vaizdų. Tačiau ketvirtadienį mūsų laukė dar įspūdingesnė kelionė. Mes lankėmės Vergina archeologinių kasinėjimų vietose, kurios ne veltui laikomos didžiausiu XX a. atradimu. Verginoje buvo atkasti Aleksandro Makedoniečio tėvo, žmonos, sūnaus kapai su daugybe ginklų, įvairių aukso gaminių ir kitų meno dirbinių datuojamų IV a. prieš Kristų. Muziejus buvo pastatytas taip, kad būtų apsaugoti antkapiai, eksponuojami artefaktai bei parodytas pilkapis, koks jis buvo iki kasinėjimų. Muziejuje yra keturi kapai ir viena maža šventykla. Didžiausią įspūdį visiems paliko aukso vainikas sudarytas iš 313 ąžuolo lapų ir 68 gilių sveriantis 717 gramų. Grįžome į Karditsą pavargę, tačiau kupini neužmirštamų įspūdžių. Vakare mūsų dar laukė atsisveikinimo vakaras, o šeštadienio rytą iškeliavome namo. Išsiskyrėme neilgam- balandžio mėnesio pabaigoje laukia susitikimas Skuode!
PASAULINĖ ŽEMĖS DIENA
Kovo 20 dieną minima pasaulinė Žemės diena. Ši data pasirinkta neatsitiktinai-tą dieną prasideda astronominis pavasaris. Tai diena, kai ne tik kalbame apie mūsų planetai iškilusius pavojus, bet ir vykdome įvairias gamtosaugines akcijas.
Žemės dienos proga vykusiame renginyje gimnazistai išgirdo įspūdžius iš neseniai vykusio projekto „Are we green enough“ susitikimo Graikijos Karditsos mieste. Direktorė G.Skarienė trumpai papasakojo, ką įdomaus pamatė išvykos metu, kokius atsinaujinančių energijos šaltinių objektus aplankė. Mokytoja K.Petrulevičiutė pasidžiaugė, kad mes gyvename tikrai gražioje ir ekologinėje aplinkoje. Moksleivės Asta ir Lymantė parodė savo sukurtą filmuką apie geoterminę energiją. Be šios kelionės renginyje buvo pristatytas ir projektas „Ekoratai“ praėjusį rudenį laimėjęs 2ą vietą respublikiniame konkurse. Darbo vadovė I..Kondrotienė pasveikino su Žemės diena ir paragino visus konkrečiais darbais prisidėti prie gamtos puoselėjimo ir saugojimo, nes rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną.
DIENA BE ŠILDYMO
Vasario 28 dieną gimnazijoje vyko akcija-DIENA BE ŠILDYMO- kurios metu mokykloje vienai dienai buvo išjungtas šilumos tiekimas.Kad nesušaltų moksleiviai bei mokytojai po trijų pamokų buvo vaišinami karšta arbata. Oras mums buvo palankus, lauke buvo 2 laipsniai šilumos, o viduje net 20! Taigi tikrai nesušalome. O direktorės pavaduotojas ūkio reikalams jau suskaičiavo, kad akcijos metu buvo sutaupyta 1369 kwh arba 468.79Lt.
Vizitas į Vengriją
Spalio mėn. 15-17 dienomis gimnazijos atstovų grupė išvyko į projekto „Are we green enough“ dalyvių susitikimą Vengrijos Szashalombatta mieste. Vizito darbotvarkė buvo įtempta. Antradienio vakarą atvykę ir susipažinę su kitais dalyviais, trečiadienį buvome nustebinti gražios atidarymo ceremonijos. Moksleiviai pašoko tautinių šokių bei pagrojo keletą melodijų instrumentais panašiais į lietuviškas kankles. Vėliau sekė mokyklos direktorės bei miesto mero kalbos bei suvenyrai. Likusią dienos dalį vyko projekto darbų pristatymai, kurių formatas šį sykį buvo labai įdomus-filmas apie atsinaujinančias energijas.
Ketvirtadienį mūsų laukė vizitas į Budapešto vandens valymo įrenginius bei ekskursija į fortą, kuris šiek tiek panašus į Kauno IX fortą. Nors Budapešto valymo įrenginiai pastatyti jau senokai, tačiau po paskutinės rekonstrukcijos jie yra vieni moderniausių Europos Sąjungoje. Valymo ciklas vyksta keliais etapais, kol po galutinio (aerobinio) etapo vanduo yra išleidžiamas atgal į Dunojų.Šalia pačių įrenginių yra pastatytos didelės oranžerijos, kuriose auginami egzotiniai augalai tręšiami dumblu likusiu valymo metu ir laistomi išvalytu vandeniu. Be to, apie 90 procentų elektros energijos reikalingos valymo įrenginių darbui, yra gaminama vietoje.
Po įdomios ekskursijos po fortą ( mūsų gidas Oliveris buvo nerealus!) paragavome garsios guliašo sriubos ir keliavome namo, t. y. į Szashalombattą, kur moksleivių laukė laisvalaikis, o mokytojų svarbus susirinkimas.
Penktadienis buvo skirtas ekskursijai į sostinę Budapeštą. Šio nuostabaus grožio miesto neįmanoma pažinti ir per savaitę, o mums reikėjo suspėti per dieną. Todėl pirmiausia mums surengė ekskursiją autobusu, o vėliau turėjome keletą valandų laisvo laiko pasivaikščiojimams po miesto centrą ir senamiestį. Kupini įspūdžių laukėme atsisveikinimo vakarienės, o šeštadienio ryte projekto dalyvių keliai išsiskyrė Vieni anksčiau, kiti vėliau patraukėme namo. Tik dar ilgai negalėjome užmiršti svetingų vengrų ir gražios jų šalies.
Kelionė į Turkiją
Gegužės 28- birželio 1dienomis Turkijoje vyko ketvirtasis projekto “Are we green enough” partnerių susitikimas.Mūsų gimnaziją jame atstovavo gausi delegacija: trys moksleiviai- Raminta Šimkutė 1b kl., Ieva Jankutė ir Svajūnas Knieža 1e kl.ir dvi mokytojos- Asta Tirunienė ir Juneta Kubilienė. Palikę Skuodą apie dešimtą valandą ryto, kelionės tikslą- kurortinį Yumurtaliko miestelį – pasiekėme gerokai po vidurnakčio apie antrą valandą nakties, todėl kitą dieną tik mėgavomės skaisčia saule, braidėme po šiltą Viduržemio jūrą ir ruošėmes artėjančiam namų darbų pristatymui.
Trečiadienio rytą susirinkome mokykloje, kurioje buvome sutikti su tautiniais šokiais ir nacionaliniais patiekalais.
Ten vyko ir moksleivių darbų pristatymas.Mūsų moksleiviai sulaukė labai gražių atsiliepimų dėl puikiai paruošto darbo ir gražios anglų kalbos.
Po pietų keliavome susipažinti su miestu ir paplaukioti po Viduržemio jūrą. Yumurtaliko miestelyje žiemą gyvena 5000 gyventojų.Tačiau vasarą jis atgyja, nes daug Adanos gyventojų turi čia vasaros rezidencijas, todėl gyventojų padaugėja iki 30-40 tūkstančių. Lagūnose gyvena daug paukščių, kurie ten deda kiaušinius ( ne veltui miesto pavadinimas angliškai skamba egg nest ) bei nykstantys vėžliai caretta caretta. Jų ilgis yra apie 95 cm, o svoris gali siekti iki 135 kg.Nors vėžlių ir nesutikome, iškyla jūra tikrai neprailgo.
Ketvirtadienis prasidėjo anksti- 6 val.ryto jau išvažiavome į Centrinėje Anatolijoje esantį Kapadokijos regioną. Kapadokija – stulbinančio grožio geologinis stebuklas dažnai vadinamas svajonių šalimi, kuriame susilieja nuostabi gamta ir turtinga istorija.Unikalus regionas susiformavo prieš 60mln. metų išsiveržus ugnikalniams.Lyjant lietui, pučiant vėjams bei veikiant erozijai iš minkšto akmens susidarė kalvos, vadinamos “fėjų kaminais”.
Mes lankėmės keliuose miesteliuose.Tai Kaimakli, kurio kalvose įrengti urvai turi 35 lygius po žeme ir nėra ištirti iki šių dienų.Senovėje požeminiai miestai ir tuneliai buvo naudojami kaip slėptuvė tūkstančiams persekiojamų krikščionių.Juose randami šuliniai, kaminai, arklidės, maisto ruošimo kambariai, aliejaus saugyklos ir net kapavietės. Urgupas išsiskiria savo senomis raižytomis bažnyčiomis ir koplyčiomis, kurių sienos išpieštos gražiomis freskomis.Daugelyje piešinių žmonių akys yra ištrintos, nes islamiškuoju periodu buvo manoma, kad tas, kuris nupieš veidą ir akis, bus pasmerktas mirti.Goreme matėme daug natūraliai susiformavusių kūgio formos darinių. Avonos miesto žmonės savo buityje naudoja upės molį.Ten mes lankėmės keramikos dirbtuvėse.O kur dar balandžių slėnis, juvelyro dirbtuvė, prieskonių parduotuvė ir daugybė kitų mūsų akiai neįprastų dalykų.Taigi į Yumurtaliką sugrįžome po vidurnakčio, bet kupini nuostabių įspūdžių.
Penktadienį ir vėl praleidome keliaudami.Po mokytojų susirinkimo ir susitikimo su miesto meru išvykome į netoli Adanos esančią atliekų rūšiavimo ir perdirbimo įmonę.Nors kvapas negailestingai kuteno nosis, pavaikščiojome po įmonės teritoriją bei apžiūrėjome valdymo centrą. Po to vykome į Adanos hidroelektrinę, kuri yra viena iš didžiausių šalyje.Jos dirbtinis rezervuaras naudojamas elektros gamybai ir irigacijai. O tada pamatėme tikrą stebuklą- Adanos mečetę. Ji vadinama baltąja ir talpina daugiau nei 28 000 maldininkų. Mečetė turi 6 minaretus ir aukščiausią-32 m – kupolą Turkijoje.
Vakaras buvo skirtas atsisveikinimui su naujais draugais, su šeimomis, kuriose gyveno moksleiviai.Paskutinę naktį miegoti beveik neteko, nes jau ketvirtą valandą ryto iš svetingojo Yumurtaliko išvažiavome į Adanos oro uostą.Kelios valandos skrydžio ir mes namie. Iki naujų susitikimų.
APLINKOSAUGOS DIENA
Birželio 5 dieną projekto “Are we green enough” grupė, norėdama atkreipti moksleivių dėmesį į problemas kylančias dėl sparčių klimato pokyčių, gimnazijoje organizavo Aplinkosaugos dieną. Ji prasidėjo iškilmingu Žemės vėliavos pakėlimu gimnazijos kieme.
Netradicinės dienos renginiuose dalyvavo ir svečias iš Žemaitijos nacionalinio parko- parko vyriausiasis specialistas Saulius Sidabras, kuris įdomiai papasakojo apie parke organizuojamą veiklą, gamtos apsaugos problemas Lietuvoje bei pakvietė moksleivius apsilankyti Platelių apylinkėse.
Chemijos kabinete buvo įsikūrusi tikra laboratorija, kurioje chemijos mokytojos-metodininkės Nijolės Mlinkauskienės vadovaujami moksleiviai galėjo patenkinti savo tyrėjiškas ambicijas.
Vėliau įspūdžiais iš neseniai pasibaigusio vizito į Turkiją dalijosi gimnazistės Ieva Jankutė ir Raminta Šimkutė bei mokytojos Juneta Kubilienė ir Asta Tirunienė.
O netradicinės dienos pabaigoje moksleiviai, padedami biologijos mokytojos-ekspertės Irenos Kondrotienės, pasidalijo į grupes simboliniais pavadinimais ( Žemė, Vanduo ir Oras) kūrė įvairius koliažus , geriausiai atspindinčius jų grupės pavadinimą.
KONFERENCIJA ŠIAULIUOSE
2013 metų gruodžio 10 dieną Šiaulių S.Daukanto gimnazijoje vyko gamtos mokslų konferencija, kuri apjungė įvairias veiklas ir ugdymo įstaigas ne tik iš šalies, bet ir tarptautiniu mastu. Konferencijoje dalyvavo ir mūsų gimnazijos 2 b klasės mokinės Modesta Budrytė ir Emilija Rudinskaitė. Po išradingo dalyvių pristatymo visi moksleiviai buvo suskirstyti į komandas ir pakviesti į gamtos mokslų laboratorijas.Modesta ir Emilija pristatė savo darbą apie atsinaujinančią energiją, su kuriuo vyko ir į projekto “Are we green enough” dalyvių susitikimą Vengrijoje. Darbo vadovė mokytoja Asta Tirunienė. Po pranešimo merginos pademonstravo projekto metu sukurtą filmuką “Biomass in Skuodas”. Pasibaigus pristatymams visi konferencijos dalyviai ir jų vadovai buvo apdovanoti padėkos raštais.
Paroda skaitykloje
Šių metų balandžio 22 – gegužės 10 dienomis Lietuvoje vyksta Comenius dienos Europa tavo klasėje. Projekto Are we green enough grupė taip pat nusprendė pristatyti savo pasiekimus mokyklai ir visuomenei .Gegužės 7 dieną gimnazijos skaitykloje vyko parodos Are we green enough atidarymas.
Parodoje eksponuojami suvenyrai parvežti iš Comenius projekto vizitų į Ispaniją ir Lenkiją. Mokytojos Liuda Vyšniauskienė, Rastida Valbasienė ir Asta Tirunienė supažindino su eksponatais, pakvietė moksleivius įsijungti į projekto veiklą ir aktyviai dalyvauti būsimuose renginiuose. Paroda veiks visą savaitę, taigi nepraleiskite galimybės susipažinti su Europos dalele mūsų gimnazijoje.
Kelionė į Lenkiją
Antrasis Comenius Projekto dalyvių susitikimas vyko Lenkijos Šemianovicų mieste. Mūsų gimnaziją jame atstovavo dvi antrokės – Urtė Juceviciutė (2 b kl.) ir Asta Rimkutė (2 e kl.) bei mokytojos Rastida Valbasienė ir Asta Tirunienė.
Pirmąją vizito dieną praleidome Jano Mateikos gimnazijoje, kurioje vyko tradicinis renginys „ Europos diena“. Kiekviena klasė turėjo pristatyti vieną iš Europos šalių, tarp kurių buvo ir projekto dalyvių šalys. Reikėjo papasakoti apie kultūrą, tradicijas , sportą, maistą, žymius žmones. Moksleivių fantazija sužavėjo ir nustebino , o kokie puikūs buvo tradiciniai šalių patiekalai. Belaukdami vertinimo komisijos sprendimo turėjome galimybę patys pristatyti savo šalis Lenkijos moksleiviams. Paskelbus nugalėtojus (o prizai visai neblogi- 1a vieta -300, 2a vieta-200, 3ia vieta-100 zlotų) darbą tęsėme mažesnėje auditorijoje ir pristatėme vieną iš atsinaujinančių energijų rūšį. Po įtemptos dienos moksleivių dar laukė repeticija, o mokytojų darbas susirinkimas.
Antroji diena prasidėjo įrašu studijoje, kurioje turėjome įrašyti savo žaliąją dainą.Kultūros centras su didele sale ir įrašų studija, o taip pat muziejus su daugybe įdomių eksponatų įkurti buvusios anglies šachtos patalpose. Lenkų moksleiviai mums trumpai papasakojo apie savo krašto istoriją ir muziejuje esančius eksponatus. Vėliau daug repetavome, ilgai dainavome ir pagaliau turėjome galimybę išbandyti savo jėgas dainuodami gyvai. Daugumai projekto dalyvių tai buvo debiutinis dainavimas. O po pietų visų laukė išvyka į Krokuvą-vieną iš seniausių ir gražiausių miestų Europoje. Apsilankėme Krokuvos universitete, pasivaikščiojome po nuostabų senamiestį, apžiūrejome Vavelio pilį. Diena buvo pilna neužmirštamų įspūdžių.
Trečioji diena prasidėjo nuo ekskursijos į Porabkos-Žaro hidroelektrinę. Ji pastatyta kalnuose 1979 metais. Turėjome unikalią galimybę apžiūrėti elektrinės valdymo centrą bei įrengimus , tačiau nieko negalėjome fotografuoti ,nes tai draudžiama saugumo sumetimais.. .
Po pietų kavinėje, kur buvom vaišinami tradiciniu lenkų patiekalu- guliašu duonos puodelyje, kėlėmės į Žuro kalną ant kurio įrengtos dvi slidinėjimo trasos -natūralaus ir dirbtinio sniego.Turkijos moksleivės čia
pirmą kartą pamatė sniegą.Tai buvo paskutinė projekto diena. Vakare dar laukė atsisveikinimo vakarienė, o kitą rytą išvykome namo.
Iki pasimatymo Turkijoje,.
Dėmesio!
Jei esi neabejingas gamtai ir ekologiškam gyvenimo būdui, kviečiame dalyvauti piešinių ekologine tema konkurse . Pasitelk kūrybiškumą ir vaizduotę! Piešinių tema „ Žalesnis gyvenimas – koks jis?“. Piešti gali visomis priemonėmis ant A4 formato popieriaus. Piešinius nešti į 303 kab. iki vasario 28 dienos. Nugalėtojų laukia žali prizai-siurprizai!
Dar ne vėlu!
Apsilankyk svetainėje www.arewegreenenough.eu ir atsakyk į klausimus apie atsinaujinančius energijos šaltinius. Šis klausimynas yra projekto ‘Are we green enough ‘ dalis. Jo tikslas skatinti susimąstyti apie alternatyvių energijos rūšių svarbą bei ištirti, ką Europos šalių moksleiviai žino apie atsinaujinančius energijos šaltinius. Sprendimai padaryti dabar, padės mums ateityje. Nedvejok, tai truks tik 4 minutes. Iš anksto dėkojame!
Vizitas į Ispaniją
Gimnazijoje nuo 2012 metų rudens vykdomas tarptautinis Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projektas „Are we green enough“, kurio pagrindinis tikslas susipažinti su atsinaujinančiais energijos šaltiniais.Tokia tema pasirinkta neatsitiktinai, juk būtent Skuode 2003 metais buvo pastatyta pirmoji vėjo jėgainė, davusi pradžią Lietuvos vėjo energetikai- vienai iš atsinaujinančios energijos rūšių.Projekto partneriai – mokyklos iš šešių Europos šalių: Belgijos, Vengrijos, Lenkijos, Graikijos, Turkijos ir Ispanijos.Pirmasis visų partnerių susitikimas įvyko 2012 m. spalio mėn.Belgijos Aalter mieste. Susitikimo metu buvo sukonkretinti projekto tikslai, uždaviniai ir veiklos, aptarti partnerių lūkesčiai, atsakomybė, artimiausi darbai. Numatytos veiklos buvo vykdomos mokyklose ir pagaliau ankstyvą lapkričio 20 d. rytą keturi gimnazijos atstovai ( 2e kl.mokinė Gabija Mockutė, 3a kl.mokinys Liudas Butkus , anglų k. vyr. mokytojos Liuda Vyšniauskienė ir Asta Tirunienė ) išvyko į Tomelloso miestą Ispanijoje, kur vyko antrasis projekto dalyvių susitikimas. Nors vizitas buvo trumpas, bet labai turiningas.Kiekvieną dieną dalyvių laukdavo įtempta darbotvarkė. Pradėjome nuo savo mokyklos bei šalies pristatymo. Vėliau apžiūrėjome mokyklą, kuri yra privati. Lankėmės pamokose, moksleiviai žaidė draugiškas futbolo varžybas tarp svečių ir šeimininkų komandų. Po pietų vyko projekto logotipo konkursas.Jo nugalėtojais tapo vengrai. Vakare po iškilmingo priėmimo miesto savivaldybėje, kur buvome pamaloninti mielomis vietos verslininkų ir politikų dovanėlėmis, turėjome šiek tiek laisvo laiko. Beje, vizito metu moksleiviai gyveno ispanų šeimose ir ir susidūrė su netikėta problema. Jų draugų tėvai nekalbėjo angliškai, tad teko suktis iš padėties pačiais įvairiausiais ir netgi pamėginti bendrauti ispaniškai .Kitą dieną darbą tęsėme nagrinėdami be galo aktualią problemą- atsinaujinančius energijos šaltinius. Po to vykome į Campo de Criptana miestelį garsų senoviniais vėjo malūnais, įkvėpusiais M.Servantesą sukurti garsųjį “Don Kichotą” .Vėliau nuvykome į atliekų perdirbimo įmonę, kuri aptarnauja 21 regiono miestą. Buvo naudinga susipažinti su įmonės veikla ir pamatyti galutinį atliekų perdirbimo rezultatą-kompostą ,naudojamą dirvožemio gerinimui bei augalų sodinimui ir elektros generatorių, varomą iš atliekų išsiskiriančiomis dujomis. Nors ,tiesą sakant, tų dujų kvapas ne vienam projekto dalyviui gerokai pakuteno nosį.
Galutinis dienos tikslas-senoji Ispanijos sostinė, nepakartojamo grožio trijų kultūrų Toledo miestas ,vienas svarbiausių istorinių ir kultūrinių Ispanijos centrų, dėl savo kultūrinės, istorinės ir architektūrinės reikšmės įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Penktadienio rytas mus pasitiko naujais atradimais. Pirmiausia apsilankėme tradiciniame šeimos vyno rūsyje, kurio šeimininkės tėvas kadaise buvo žymus vietos vyno gamintojas ir pardavėjas . Vėliau vykome į kooperatyvo “Vinicola de Tomelloso” įmonę, kur pamatėme kaip gimsta ispanų pasididžiavimas- vynas. Galiausiai pabuvojome ARSA biomasės perdirbimo įmonėje. Čia dar kartą galėjome įsitikinti kaip rūpestingai ispanai saugo savo gamtą. Šioje įmonėje perdirbamos vyno gamybos atliekos. Tokiu būdu vynuogių odelės proceso metu virsta spiritu ,o vynuogių kauliukai džiovinami ir iš jų spaudžiamas aliejus. Dalis elektros energijos reikalingos technologiniam procesui gaminama vietoje. Be to, dar gaminamas kompostas ir tanino rūgštis naudojama maisto ir medikamentų gamyboje.Paskutinis mūsų aplankytas objektas buvo saulės energijos jėgainė.Įsikūrusi kaimo vietovėje šalia Tomelloso , ji tapo realybe trijų vietos įmonių bendradarbiavimo dėka.Jėgainė aprūpina energija 45 namų ūkius.
Palikę moksleivius ruoštis atsisveikinimo vakarui, mokytojai susirinko aptarti darbų sekančiam projekto dalyvių susitikimui, kuris vyks kovo pradžioje Lenkijoje .
Ankstų šeštadienio rytą centrinė Tomelloso aikštė vėl prigužėjo vaikų ir suaugusiųjų – projekto dalyviai vyko namo. Buvo matyti ir jaudulio ašarų, bet jos tik dar kartą įrodė, kad visiems šis vizitas buvo malonu ir naudingas, nes mes ne tik daug sužinojome, bet ir pajutome kokie nuoširdūs, draugiški ir svetingi žmonės yra ispanai .Ir nors mūsų dar laukė ekskursija po Madridą,ne vieno mintys jau suko namų link. Taigi ir mes iki valios pasigrožėję stulbinančiais sostinės vaizdais, aplankę Madrido katedrą ir pasivaikščioję naktinio miesto gatvėmis, sekmadienio rytą išskridome namo kupini neišdildomų įspūdžių ir šiltų prisiminimų apie svetingąją Ispaniją .Iki naujų susitikimų.
„ARE WE GREEN ENOUGH“
Prasideda Comenius daugiašalės partnerystės projektas „Are we green enough“, kuriame dalyvauja mokyklos iš 7 šalių-Belgijos, Ispanijos, Lenkijos, Vengrijos, Turkijos, Graikijos ir Lietuvos.
Projekto trukmė – 2012-2014 m.
Projekto tikslas – skatinti ekologinę savimonę ir dalintis gerąja patirtimi tarp dalyvaujančių šalių.
Projekto dalyviai – 1-2 gimnazinių klasių moksleiviai, ekologų klubo „Atžalynas“ nariai, būrelio „Europos žalias rūbas“ nariai ir gimnazijos mokytojai: Asta Tirunienė, Liuda Vyšniauskienė, Irena Kondrotienė, Juneta Kubilienė, Inga Rutienė, Margarita Griščenkovienė, Rastida Valbasienė, Kristina Petrulevičiūtė.
Projekto metu vyks mokinių ir mokytojų susitikimai, veiks projekto tinklapis, kuriama daina ir filmukai apie draugišką aplinką, rengiama paroda apie žaliosios energijos gavimą ,skelbiamas žaliųjų manifestas, transliuojama radijo laida apie atsinaujinančius energijos šaltinius, organizuojamos ekologinio sąmoningumo dienos.
I etapas
Mokinių kurti logotipai
Projekto partneriai:
Belgija – Emmausinstituut Aalter
Vengrija – Arany Janos Altalanos Iskola es Gimnazium
Lenkija – II Liceum Ogolnoksztalcace im.Jana Matejki
Turkija – Yumurtalik Cok Programli Lise
Ispanija – Fundacion Educacion Catolika Santo Tomas de Aquino – La Milagrosa
Graikija – 4th Upper Secondary School Of Karditsa